Jak właściwie zapakować przesyłkę kurierską?
Obecnie wysyłanie paczek to nasza codzienność. Zacznijmy od przesyłek dla rodziny i znajomych przebywających za granicą czy wysyłek nieużywanych rzeczy, które sprzedaliśmy przez popularne serwisy aukcyjne. Nie wspominając o ekspresowym rozwoju sektora e-commerce – dla osób pracujących w tej branży pakowanie przesyłek to część typowego dnia pracy. Wydawałoby się, że nie może być nic łatwiejszego niż przygotowanie przesyłki do wysłania. Okazuje się, że jednak nie zawsze.
Aby paczka bezpiecznie dotarła do adresata, musi być przede wszystkim odpowiednio zapakowana. Zwłaszcza jeśli planujesz wysłać produkt o nietypowym lub nieregularnym kształcie. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, na co zwrócić szczególną uwagę, by przesyłka bez problemu dotarła na miejsce.
Po pierwsze: opakowanie zewnętrzne przesyłki kurierskiej
Opakowanie musi być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. W przeciwnym razie może nie przetrwać długiego transportu. Warto pamiętać, by było jednocześnie lekkie, aby nie zwiększało limitu wagowego przesyłki.
Do pakowania najlepiej sprawdzą się pudełka kartonowe z tektury falistej, najlepiej trójwarstwowej. Nie warto oszczędzać na tekturze – cieńsza może ulec uszkodzeniom czy przetarciom. Jeśli nasz przedmiot ma nietypowy kształt lub boimy się, że w pudełku będzie się obijał, owińmy go dodatkowo folią bąbelkową. Przy całkiem dużych przedmiotach, jak np. duża elektronika, sprzęt sportowy, warto odwiedzić najbliższy market budowlany i poprosić o karton w rozmiarze, jakiego potrzebujemy. Należy tu zwrócić szczególną uwagę, by karton nie był ani za mały (może pęknąć pod naporem zawartości), ani też za duży (wówczas może zgnieść się czy popękać pod naciskiem innych przesyłek).
Jeśli mamy już odpowiedni materiał zewnętrzny, zaopatrzmy się również w specjalną taśmę do pakowania, które bez problemu dostępne są w sklepach z artykułami biurowymi. Nie żałujmy jej na oklejenie paczki, szczególnie starannie zaklejmy newralgiczne punkty przesyłki (rogi, miejsca styku folii). Musimy pamiętać, by przesyłki nie owijać już folią, papierem, folią śniadaniową czy aluminiową ani reklamówkami jednorazowymi. Są to materiały, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu podczas transportu czy nawet rozerwać się przy zwykłym naklejaniu na nie etykiet adresowych.
Miej na uwadze, że podczas transportu przesyłki kurierskie ułożone są jedna na drugiej. Na spodzie znajdują się te najcięższe, a na górze najlżejsze. Dlatego opakowanie musi być twarde i wytrzymałe. Pamiętaj, że prawidłowe zapakowanie przesyłki jest warunkiem realizacji usługi kurierskiej. W przeciwnym razie – kurier może odmówić przyjęcia Twojej przesyłki.
Po drugie: wypełniacze i ochrona zawartości paczki
Zabezpieczenie przesyłanego przedmiotu od wewnątrz jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku rzeczy kruchych, delikatnych lub o dużej wartości. Co równie ważne, wypełnienie amortyzuje naszą przesyłkę podczas transportu i chroni jej zawartość przed uszkodzeniami w przypadku nagłych przesunięć. Zyskujemy pewność, że kartonowe opakowania zabezpieczone wypełniaczami od wewnątrz nie będą zapadały się pod naciskiem paczek położonych nad nią.
Mamy kilka rodzajów dostępnych wypełniaczy: od profesjonalnych po samodzielnie przez nas wykonane z materiałów, które posiadamy w domu. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od budżetu przeznaczonego na wysyłkę paczek i od częstotliwości wysyłania. Jeśli chodzi o profesjonalne (i droższe) wypełnienia, to są to m.in. poduszki powietrzne, które stosowane są przy wysyłce lekkich przedmiotów, nieposiadających ostrych rogów; drobne kostki styropianowe, tzw. flopaki, które sprawdzają się doskonale przy zabezpieczeniu lekkich i delikatnych rzeczy oraz antystatyczne skropaki, które stosowane są w transporcie elektroniki. Większe rzeczy zabezpieczane są natomiast styropianowymi stelażami, które również zapewniają doskonałą ochronę i które warto wybrać, jeśli wysyłamy dużo przedmiotów o nieregularnych kształtach lub dużej elektroniki.
Po trzecie: adresowanie paczki kurierskiej
Najtrudniejsze za nami, pozostaje jedynie zaadresować naszą przesyłkę. Niektóre firmy, jak Europaczka, wprowadzają duże ułatwienie dla swoich klientów, odciążając ich od konieczności wpisywania długiego adresu na paczce. Po wypełnieniu listu przewozowego system automatycznie generuje unikalny numer referencyjny przesyłki, który wystarczy tylko nanieść na karton w widocznym miejscu. Wówczas nie należy dodatkowo adresować paczki.